Lássuk a kamutot!
Jól olvastad! Nem mamut és nem is kamu, hanem kamut. De mi fán terem a kamut?
Megsúgom, hogy nem fán terem a mi teljes kiőrlésű kamutlisztünk, hanem a Kukutyin Műhely ferencszállási vegyszermentes termőföldjén.
Oké, oké! De mit tud a kamutbúza?
A kamut, más néven khorasan búza egy olyan ősi búzafajta, amely leginkább talán a durumbúzához hasonlítható. Napjainkban ismét kezd előtérbe kerülni termesztése, egyenlőre azonban többnyire Amerika területén. A búzához képest alacsonyabb a szénhidrát és élelmirost-tartalma, magasabb a fehérje -, zsír-, valamint az ásványianyag-tartalma. Mivel glikémiás indexe alacsony, a kamutból készített termékek jól beilleszthetők a cukorbetegek étrendjébe.
A kamutbúza Egyiptomból származik és ősi búza fajta. Hosszú ideig feledésbe merült, majd a tönkölybúzához, illetve az alakorhoz hasonlóan ismét felfedezte az élelmiszeripar. A kamut, mint ősbúza soha nem került nemesítésre, kizárólag ökológiai gazdaságokban termesztik.
A kamut jó sütő képességekkel rendelkezik, ugyanis magas a sikér tartalma. Kitűnően használható kenyér, sütemény, tojásmentes tészták készítéséhez. Sokféle édes és/vagy savanykás gabonaételhez is jó, mint pl.: müzliként, levesekbe, sütéséhez, főzéshez és tészta készítéséhez. Sajátos ízvilágánál fogva bizonyos ételekhez jobb, mint a hagyományos, vagy más búzafajták. Ezt a szakácstudomány kiválóan hasznosítja. Az életfontosságú nyomelemekből már 200 g kamutból készült kenyér fedezi a napi szükségletet. A magas sikértartalom miatt is könnyebben készíthető belőle tojásnélküli tészta.
“A kamutból készült teljes kiőrlésű kenyér ízletes, lágy, könnyen emészthető ugyanakkor rendkívül tápláló étel. Rugalmas a kenyér belseje, és sokáig friss marad, színe pedig meglepően világos, így a hagyományos ízekhez szokott emberek is szívesebben fogyasztják, mint más teljes kiőrlésű terméket.”
A kamut összetétele
A kamut aromájával és értékes összetevőivel gazdagítja gabonaétel választékunkat. Összehasonlítva a hagyományos gabonával, több ásványi anyagot, esszenciális (létfontosságú) aminosavat és több egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz. A búzával összehasonlítva magasabb a fehérjetartalma (kb. 40%-kal) és minősége is jobb. Az értékes zsírsav magas részaránya, a könnyen emészthető szénhidrátok és értékes fehérje miatt nevezhetjük a kamutot egészséges, magas energiatartalmú gabonának. Ezeken kívül még jellemző szénhidráttartalma, amelynek jelentős hányada keményítő. Mint a gabonák általában a kamut is tartalmaz héjában, illetve a magbelsőben élelmi rostokat, cellulózt, lignint és pektint. A gabonafélék fehérjetartalma azonban, nem teljes értékű, ami azt jelenti, hogy nem tartalmaznak ún. esszenciális aminosavakat. A búzafélék egyik fehérjéje a sikér, ami a glutént is tartalmazza. Lisztérzékenység esetén, tehát a kamut sem fogyasztható, mint ahogy a többi búza féle sem.
Szintén a gabonafélék egyes allergén fehérjéi okozzák a gabona táplálékallergiát, így aki ebben a betegségben szenved, annak azt a gabona fajtát kell csak kiiktatni étrendjéből, amire allergiás. A gabonaszemek héjában és héj alatti részében B vitaminok, csírájukban pedig zsírban oldódó E-vitamin található. Jelentős az ásványianyag-tartalma is: kálium, foszfor, magnézium, kalcium is található benne. Az előzőekből következik, hogy a kamut is akár a gabonafélék alapvető szerepet játszik mindennapi táplálkozásunkban. Ezt láthatjuk a legmodernebb kutatások alapján felállított, táplálkozási piramison is, amelynek alapját a gabonák alkotják.
A kamut energiát és kitartást biztosít!
Azért is adom szívesen az örökmozgó, sportoló gyerkőcömnek, mert kiváló beltartalmi értékű ősi búzafaj. Az összes ma ismert gabonafélénél több energiát, esszenciális aminosavat, ásványi anyagot, egyszeresen- és többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz. Szerkezete leginkább egy jó minőségű durumbúzáéhoz hasonlít. Fehérjetartalma 15%, a közönséges búzánál 20-40%-kal több fehérjét tartalmaz.Szénhidrát tartalma alacsony, ennek jelentős hányada keményítő. Héjában és magjában rostok, pektin, lignin, cellulóz található. Jelentős az E-vitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, B3-vitamin, foszfor, magnézium, vas, cink és szelén tartalma.
Kiváló tulajdonságai miatt, nemcsak a sportolóknak és azoknak, akik sok energiát használnak fel, hanem gyerekeknek, idősebb embereknek is ajánlják a belőle készült ételek fogyasztását, mert könnyen emészthető. Sokáig jóllakat és hosszútávon is energiát ad anélkül, hogy a szervezetet terhelné. Az orvosok azoknak a betegeknek is javasolják a kamut fogyasztását, akik túlérzékenyek a többi gabonára. Az International Food Allergy Assosiation (IFAA) nemrég befejezett tanulmányának eredménye szerint: „ A legtöbb beteg számára, aki búza-túlérzékenységben szenved, a kamut kiváló helyettesítője lehet a normál búzának.”
A nyaralási időszak általában egybe esik a termékfejlesztési időszakkal is, úgyhogy hamarosan 100% teljes kiőrlésű kamutkenyerekkel is találkozhattok a Pékanyu Műhelyének polcán.